celen
16 آذر 1401 - 16:52

برخورد دستگاه قضا با زمین‌خوار ۳۰ هکتاری در گیلان

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان گیلان از برخورد قضایی با فردی که مساحت ۳۰ هکتار با تغییر کاربری غیرقانونی و بدون اخذ مجوز از جهاد کشاورزی اقدام به ساخت دهکده و شهرک کرده بود خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، احمد آقایی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان گیلان امروز در حاشیه بازدید از روند پیشرفت لایروبی آب‌بندان علی بوزایه در لشت‌نشا با بیان اینکه فردی در اراضی زراعی و کشاورزی به مساحت ۳۰ هکتار با تغییر کاربری غیرقانونی و بدون اخذ مجوز از جهاد کشاورزی اقدام به ساخت دهکده و شهرک کرده است، اظهار کرد: این فرد ویلاهای ساخته شده را به افرادی غیربومی واگذار کرده و سود هنگفتی از این طریق به دست آورده است.

وی با اشاره به گزارش‌ها و شکایات مردمی به دستگاه قضایی درباره این پرونده بیان کرد: با دستور رئیس‌کل دادگستری استان، برای این شخص و تمام متولیانی که وظیفه صیانت از اراضی کشاورزی را برعهده داشته و در این مورد تخلف کرده‌اند در حوزه قضایی لشت‌نشا پرونده قضایی تشکیل می‌شود.

آقایی با اشاره به بازدید از روند پیشرفت لایروبی آب‌بندان علی بوزایه تصریح کرد: این آب‌بندان به مساحت ۹۱ هکتار در روستای علی بوزایه واقع شده که مهم‌ترین منبع ذخیره آب کشاورزان منطقه است و در صورت خشک‌شدن آن، ۴۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی با خطر خشکسالی مواجه خواهند شد.

وی با بیان اینکه حسب دستور ریاست کل دادگستری استان در چندین بازدید گذشته از این آب‌بندان و با نظارت رئیس حوزه قضایی بخش، شرکت آب منطقه‌ای به لایروبی و بازسازی این آب‌بندان اقدام کرده گفت: بازدید امروز از روند پیشرفت این طرح صورت گرفت و بیش از ۹۰ درصد از این پروژه انجام شده و تا اواخر بهمن‌ماه به اتمام می‌رسد و آبگیری خواهد شد تا دغدغه شهروندان دراین‌خصوص مرتفع شود.

به گفته معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان گیلان پیمانکار مربوطه با نظارت دستگاه قضایی و متولیان امر فقط می‌تواند به‌ازای کار خود از خاک پیت حاصل از لایروبی برداشت کند و حق هیچ‌گونه اضافه برداشتی ندارد.

گفتنی است حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمزه خلیلی رئیس‌کل دادگستری استان گیلان به همراه تعدادی از مسؤولین اجرایی از روند پیشرفت لایروبی آب‌بندان علی بوزایه در لشت‌نشا و همچنین برخی ساخت‌وسازهای غیرمجاز در این شهر بازدید کرد.

پایان  پیام/3389

منبع: فارس
شناسه خبر: 900937