celen
05 دی 1401 - 15:58

همتایابی تجاری در فن بازار ملی سلامت اجرایی می شود

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به برگزاری هفتمین فن بازار ملی سلامت از اجرای همتایابی تجاری برای فناوران سلامت و سرمایه گذاران در این فن بازار خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر یونس پناهی امروز دوشنبه ۵ دی ماه ۱۴۰۱ در نشست خبری هفتمین فن بازار ملی سلامت گفت: هفتمین فن بازار ملی سلامت در روزهای ۱۱ و ۱۲ دی ماه با شعار تحقق شعار سال (تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرینی) در دانشگاه علوم پزشکی ایران با مشارکت دانشگاه های علوم پزشکی، شرکت های دانش بنیان، مراکز رشد، پارک های علم و فناوری برگزار می شود.

وی افزود: علاوه بر برپایی غرفه های دانشگاه های علوم پزشکی و شرکت های دانش بنیان، سه نشست تخصصی با عناوین «حکمرانی اثربخش در توسعه فناوری»، «فناوری های نوین پزشکی» و «مالکیت فکری در حوزه سلامت» با حضور معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی و ایده پردازان به منظور فرهنگ سازی حوزه فناوری سلامت برگزار می شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از برگزاری کارگاه هایی در حوزه متاورس، هوش مصنوعی، کسب و کار، خودکفایی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، اجرای قانون جوانی جمعیت و گردشگری سلامت در کنار برنامه های فن بازار ملی سلامت خبر داد.

وی اظهار داشت: در فن بازار ملی سلامت از همه ظرفیت های حوزه فناوری سلامت استفاده می شود.

همکاری با دفتر مالکیت معنوی قوه قضائیه به منظور ثبت مالکیت فکری در حوزه پژوهش

پناهی همچنین از همکاری با دفتر مالکیت معنوی قوه قضائیه به منظور ثبت مالکیت فکری در حوزه پژوهش خبر داد و گفت: یکی از دغدغه های محققان در ثبت مالکیت فکری است زیرا یک تیم پژوهشی باید بداند که هر کدام از محققان چه سهمی در یک پژوهش دارند. این موضوع در همکاری با دفتر مالکیت معنوی قوه قضائیه در قالب همکاری وزارت بهداشت با این حوزه مشخص می شود.

وی خاطرنشان کرد: نشست مشترک معاونان تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با سازمان غذا و دارو هم برگزار می شود تا در صورتی که در زمینه مجوز محصولات فناوری مشکلی دارند در نشست مشترک مطرح کنند.

تلاش داریم با توسعه فناوری ها به رتبه ۳۵ دنیا دست پیدا کنیم

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت یادآور شد: در زمینه فناوری رتبه ایران در سال ۲۰۲۰ در رده ۶۷ بوده است، این رتبه در دو سال اخیر کاهش یافته و اکنون در رده ۵۳ دنیا هستیم اما این رتبه خوبی نیست و تلاش داریم که با توسعه فناوری ها به رتبه ۳۵ دنیا دست پیدا کنیم.

وی با اشاره به توسعه فناوری های آموزش پزشکی گفت: در حوزه آموزش هم فناوری هایی مبتنی بر هوش مصنوعی، شبیه سازها و واقعیت مجازی در آموزش پزشکی از سویی به رعایت اخلاق پزشکی در حوزه آموزش کمک می کند و دانشجویان نیز با این فناوری ها بهتر آموزش می بینند.

پناهی اظهار داشت: ما باید بتوانیم با فناوری های جدید مبتنی بر سلول های بنیادی، مهندسی بافت، اصلاح ژن و سایر روش های نوین در این حوزه، در کنترل و تشخیص بیماری های مهم از جمله سرطان ها، بیماری های ژنتیکی، SMA و ام اس کیت های تشخیصی تولید کنیم تا در پیشگیری بهتر عمل کنیم.

اجرای سیاست «همتایابی تجاری» در فن بازار

وی یادآور شد: فن بازارها سیاست های اقتصادی دارند و یکی از سیاست های مهم فن بازار «همتایابی تجاری» است که در این بخش ایده پردازان و محققانی که نمونه های اولیه را ساخته اند آنها را ارائه می کنند و صندوق های سرمایه گذاری و سرمایه گذاران به آن ایده پردازان برای تجاری سازی آن محصولات کمک می کنند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با تاکید بر سیاست اولویت بهداشت و پیشگیری بر سایر حوزه ها در وزارت بهداشت گفت: نماد آن واکسن بود که به کمک آن از بسیاری از گرفتاری های کووید کاسته شد. اما باید بدانیم که کنترل بیماری های عفونی به رعایت پروتکل های بهداشتی وابسته است.

فعالیت ۲۵ درصد شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت

وی با اشاره به آمار شرکت های دانش بنیان در حوزه سلامت یادآور شد: از میان ۸ هزار شرکت دانش بنیان در کشور حدود ۲۵ درصد این شرکت ها به حوزه سلامت مرتبط هستند. از میان فروش محصولات شرکت های دانش بنیان ۲۷ درصد از این بازار سهم شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت است. ۳۳ درصد از اشتغال زایی دانش بنیان ها نیز متعلق به حوزه سلامت است.

پناهی افزود: شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت در حوزه تولید مواد اولیه دارویی، داروها، تجهیزات پزشکی فعالیت دارند و در سال های اخیر رشد قابل توجهی داشته اند. این میزان رشد نسبت به سایر دانش بنیان ها حدود ۴۳ درصد بودده است و ۲۳ درصد شرکت های دانش بنیان مجوز محصول گرفته اند و ۱۰ درصد از آنها نیز محصولات خود را تجاری سازی کرده اند.

تغییر قانون تاسیس پارک های علم و فناوری سلامت

وی با اشاره به تغییر قانون تاسیس پارک های علم و فناوری خاطرنشان کرد: پیش از این مصوب شده بود که هر از ۱۰ کلان منطقه آمایشی دانشگاه های علوم پزشکی می توانند یک پارک علم و فناوری سلامت داشته باشند که ما در دوره جدید وزارت بهداشت این قانون را تغییر دادیم و اکنون امکان ایجاد یک پارک علم و فناوری سلامت در هر استان فراهم است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اضافه کرد: پارک های علم و فناوری زاهدان، شیراز و شهید بهشتی نیز مراحل پایانی راه اندازی خود را طی می کنند.

وی تاکید کرد: در قرارگاه دانش بنیان وزارت بهداشت بر این موضوع تاکید شده است که محصولات شرکت های دانش بنیان باید آنقدر کیفیت محصول شان بالا باشد تا بین محصول داخلی و خارجی قابل رقابت باشد.

پناهی اظهار داشت: یکی از سیاست های جدی ما در وزارت بهداشت این است که دانش بنیان ها باید هدفمند کار کنند و در حیطه داروها و تجهیزات پزشکی به سمتی حرکت کنند که ارزش اقتصادی داشته باشند.

آمار مراکز رشد مستقر در پارک های علم و فناوری سلامت

وی درباره تعداد مراکز رشد مستقر در پارک های علم و فناوری سلامت گفت: ۱۱ پارک علم و فناوری سلامت در کشور داریم که ۹۸ مرکز رشد دارند و ۲ هزار و ۲۶۶ شرکت در آن مراکز مستقر هستند و ۲ هزار و ۴۸ اختراع نیز ثبت شده و ۶۴۷ محصول تجاری شده اند.

گسترش قوانین حمایتی از نخبگان و دانشجویان در حوزه تحقیقات علوم پزشکی

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به قوانین حمایتی از نخبگان و دانشجویان در حوزه تحقیقات علوم پزشکی گفت: حمایت از طرح های تحقیقاتی و فناورانه در اولویت استفاده از بودجه هستند. در همین مسیر نیماد و سایر بودجه های پژوهشی به حمایت از نخبگان می پردازد.

وی گفت: برای حمایت از طرح ها فناورانه دانشجویان در قالب پایان نامه، ۱۰۰ میلیون تومان به ازای هر پایان نامه حمایت مالی داریم که بسیاری از دانشگاه ها با ارسال طرح های خود این بودجه را دریافت کرده اند.

پناهی افزود: از طرح های دانشجویان در حوزه فناوری که در کمیته های تحقیقات و فناوری دانشجویی ارائه می شوند نیز حمایت مالی می شود. ما از نخبگان به صورت جدی در قالب گرنت حمایت می کنیم.

سهم ۴ دهم درصدی پژوهش از تولید ناخالص داخلی

وی درباره بودجه تحقیقات و فناوری اظهار داشت: سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی در برخی از کشورها ۵ درصد است که این میزان در کشور ما حدود ۴ دهم درصد است که بسیار پایین است. امیدواریم با تصویب نهایی صندوق عتف این میزان بودجه بهبود پیدا کند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم فرهنگ حمایت از پژوهش گفت: لازم است خیرین هم در حوزه حمایت از پژوهش وارد شوند و در کنار صندوق های سرمایه گذاری به توسعه پژوهش کمک کند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 936129