celen
09 بهمن 1401 - 13:58

دهه زلزله در خوی؛ بسیج تمامی امکانات برای امدارسانی به مردم زیر بارش برف/ نیروهای امدادی و جهادی به ۷۰ روستا اعزام شدند

شهرستان خوی پس از زلزله ۵.۴ ریشتری ۲۸ دی‌ماه، شب گذشته نیز بار دیگر با زمین‌لرزه‌ای ۵.۹ ریشتری خواب را از چشم مردم خود گرفت و حال از دقایقی بعد از این واقعه، تمامی دستگاه‌ها و امکانات استان آذربایجان غربی و اقصی‌نقاط کشور برای امدارسانی و اسکان مردم در زیر بارش برف و سرمای هوا بسیج شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از خوی، ۲۸ دی ماه بود که زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۴ ریشتر ساعت ۱۳:۳۸ دقیقه شهرستان خوی در شمال آذربایجان غربی را لرزاند که نزدیک ترین شهرها به کانون زلزله ۹ کیلومتری خوی، ۳۵ کیلومتری ایواوغلی و ۳۸ کیلومتری زرآباد بود.

در این زلزله ۱۸۹۷ واحد مسکونی بین ۲۰ تا ۸۰ درصد خسارت وارد شده و تعداد مصدومان به ۱۵۰ نفر رسیده که از این تعداد ۱۷ نفر بستری شدند.

 

خوی میزبان ۲ زلزله سنگین در ۱۰ روز

شب گذشته نیز در ساعت ۲۱:۴۴ دقیقه، بار دیگر زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۹ریشتر در عمق ۷ کیلومتری زمین شهرستان خوی مجددا لرزاند و خساراتی به مراتب بیشتر به ویژه در شهر فیرورق به عنوان کانون زلزله به بار گذاشت.

طبق آخرین آمار این زلزله تاکنون بیش از ۸۰۰ مصدوم و ۳ فوتی داشته و ۶۰ نفر از مصدومان در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شهرستان خوی بستری هستند.

گزارش خبرنگار فارس از مناطق زلزله‌زده خوی

طبق اعلام خبرنگار فارس از خوی، هم‌اکنون بارش برف در مناطق زلزله‌زده در جریان است و مردم در کمپ‌های اضطراری ساکن شده‌اند.

 

 

جلسه ستاد مدیریت بحران خوی با حضور وزیر کشور

جلسه ستاد مدیریت بحران خوی با حضور احمد وحیدی وزیر کشور که از بامداد امروز وارد خوی شده است، صبح امروز به منظور بررسی و ارزیابی وضعیت موجود، انجام هماهنگی‌ و اتخاذ تصمیمات لازم برای تسریع در امر امدادرسانی و ارزیابی خسارات برگزار شد.

 

وزیر کشور: نیروهای امدادی و جهادی به 70 روستای شهرستان خوی اعزام شدند

احمد وحیدی گفت: نیروهای امدادی و جهادی برای ارزیابی و تامین نیاز زلزله‌زدگان شهرستان خوی به 70 روستا اعزام شده‌اند.

وحیدی ادامه داد: با ایجاد کمپ برای استقرار فوری زلزله زدگان و اهدای چادر از سوی هلال احمر، اقدامات لازم برای اسکان زلزله زدگان در منطقه انجام شده است.

وی همچنین از رفع مشکل اتصال آب، برق و گاز در منطقه خبر داده و خاطرنشان کرد: تمامی دست اندرکاران و مدیران دستگاههای متولی بلافاصله پس از وقوع زمین لرزه در منطقه حضور یافته و استاندار آذربایجان غربی نیز پیگیری های لازم را برای تامین سوخت و مایحتاج مردم انجام داده اند.

وزیر کشور از اعلام آماده باش به استان های همجوار آذربایجان غربی نیز خبر داده و افزود: مسئولان کشوری هلال احمر، مدیریت بحران و بنیاد مسکن و تیم های ارزیابی در منطقه حضور یافته و با تمام توان در خدمت مردم زلزله زده خواهند بود.

دستور کمک و پیگیری وضعیت امدارسانی از سوی معاون اول رئیس‌جمهور و وزاری بهداشت و راه

از شامگاه گذشته مخبر معاون اول رئیس‌جمهور در تماس با استاندار آذربایجان غربی و رئیس جمعیت هلال‌احمر، عین‌اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تماس تلفنی با رئیس اورژانس کشور، رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی و رییس دانشکده علوم پزشکی خوی و بذرپاش در تماس با مدیرکل راه و شهرسازی استان آذربایجان غربی ضمن اطلاع از آخرین وضعیت موجود، بر بسیج تمامی امکانات و ظرفیت‌ها برای امدادرسانی و کمک به مردم زلزله‌زده تاکید و دستورات لازم را صادر کردند.

 

کمک نیروهای سپاه و ارتش در مناطق زلزله‌زده خوی

از ساعات اولیه وقوع زلزله، نیروهای بسیج، ارتش و سپاه با حضور در مناطق زلزله‌زده نسبت به امدادرسانی، انتقال و توزیع تجهیزات امدادی دوشادوش یکدیگر در حال تلاش هستند.

 

 

 

ارزیابی خسارت زلزله خوی آغاز شده است / انجام اقدامات موثر برای اسکان اضطراری زلزله‌زدگان

محمدصادق معتمدیان استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های مهم مردم آسیب دیده از زلزله شهرستان خوی، تعیین میزان خسارت واحدهای مسکونی است، گفت: ارزیابی خسارت زلزله خوی به سرعت آغاز شده و به انجام خواهد رسید.

وی افزود: اکیپ‌های مربوط به ارزیابی‌ها از سوی بنیاد مسکن و برخی نهادهای دیگر به صورت سه شیفته در این خصوص مشغول کار می‌شوند.

استاندار آذربایجان غربی درخصوص وضعیت اسکان زلزله زدگان نیز گفت: با توجه به تجربه ۲ زلزله پیشین در منطقه که طی سه ماه گذشته اتفاق افتاده است، هماهنگی خوبی بین نهادهای مسئول بوده و اردوگاه‌ها و کمپ‌هایی برای اسکان اضطراری برپا کرده‌ایم.

معتمدیان از وقوع بیش از ۴۰ زمین لرزه پس از زلزله ۵.۹ ریشتری در خوی تاکنون نیز خبر داده و گفت: با توجه به ترس ایجاد شده در مردم که برخی از آنها را وادار به خروج از شهر کرده بود، به شهرستان‌های سلماس و ارومیه فرمان آماده باش داده شد تا در صورت لزوم موضوع اسکان اضطراری را در دستور کار داشته باشند.

 

این خبر در حال تکمیل است...

منبع: فارس
شناسه خبر: 1005013