celen
17 آذر 1401 - 10:44

یکی از استوانه‌های حفظ دین برگزاری مراسم‌های مذهبی و تعظیم شعائر است

استاد حوزه علمیه مشهد گفت: یکی از استوانه‌های اصلی برای حفظ و دیانت بر آثار رسالت پیامبر اکرم(ص) و مکتب اسلام وجود دارد، همین تعظیم شعائر و برگزاری این چنین محافلی است که در آن حقایق دین و فضائل معصومین در آن بیان شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، مراسم افتتاحیه سوگواره نگین شکسته با سخنرانی آیت‌الله سید جعفر سیدان، استاد حوزه علمیه مشهد و آیت‌الله شب زنده‌دار، عضو فقهای شورای نگهبان و با حضور آیت‌الله اشرفی شاهرودی، آیت‌الله شیخ مهدی مروارید، حجت‌الاسلام محمد مومن، حجت‌الاسلام محمدباقر مصباح و حجت‌الاسلام سید هادی مرتضوی، فرزند آیت‌الله مومن، جمعی از علما، مسئولان و نیز جمع کثیری از مردم شب گذشته در برج آسمان مشهد برگزار شد.

آیت‌الله سید جعفر سیدان در این مراسم، اظهار داشت: شخصیت حضرت زهرا سلام الله علیها غیرقابل توصیف است، صدها حدیث در وصف شخصیت والای حضرت فاطمه (س) نقل شده است.

وی با نقل حدیثی از امام صادق(ع) در کتاب بحارالانوار، گفت: برای حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها، 9 اسم نزد پروردگار متعال است. امام صادق(ع) در ادامه حدیث، معنی و تفسیر فاطمه را این گونه فرموده است که یکی از معانی اصلی این است که وجود مبارک حضرت زهرا(س) از هر عیب و بدی، پاک و منزه است.

این استاد حوزه‌ علمیه با نقل روایت دیگری بیان کرد: اگر در این دنیا وجود مقدس امیرالمومنین علیه السلام خلق نمی‌شد و ایشان با حضرت فاطمه(س) ازدواج نمی‌کردند، برای حضرت صدیقه طاهره(س)، همسر لایقی در این دنیا از خلقت آدم تا انتهای عالم وجود نمی‌داشت.

سیدان حضرت فاطمه(س) را اسوه علم، حلم و تمام خوبی‌ها در عالم معرفی کرد و گفت: یکی از استوانه‌های اصلی برای حفظ و دیانت بر آثار رسالت پیامبر اکرم(ص) و مکتب اسلام وجود دارد، همین تعظیم شعائر و برگزاری این چنین محافلی است که در آن حقایق دین و فضائل معصومین در آن بیان شود. امیدواریم به برکت برگزاری این مراسمات، برای همگان روشنگری‌های لازم در خصوص این دین مبین و سیره اهل بیت عصمت و طهارت صورت پذیرد.

وی در ادامه گفت: کشور ما مهدوی، علوی و فاطمی است؛ بزرگترین افتخار این کشور رسمیت مذهب تشیع است و خداوند متعال توطئه‌های اجانب و دشمنان اسلام را به خودشان بر می‌گرداند.

این استاد حوزه‌های علمیه در خصوص خطبه فدک حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها، خاطرنشان کرد: در هیچ کجای تاریخ نمی‌توان چنین خطبه کامل و جامعی در خصوص مسائل مختلف دین اسلام و آینده آن یافت. حتی هیچ خطبه‌ای از خطابه‌های معصومین، با خطبه فدک قابل قیاس نیست.

سیدان در پایان با بیان نکته‌ای از خطبه فدک، اظهار داشت: از مهم‌ترین چیزهایی که انسان را به پاداش الهی می‌رساند، مسئله صبر و استقامت در فهم، یادگیری و عمل به دین است. ما باید این موضوع را سرلوحه زندگی مان قرار داده تا رستگار شویم.

در ادامه این مراسم، آیت‌الله شب زنده‌دار، از فقهای شورای نگهبان گفت: تمام ابعاد زندگی ما باید فاطمی باشد؛ حضرت زهرا سلام الله علیها، در دفاع از حق و امیرالمومنین(ع) جان خود را تقدیم کرد و هر چه از عهده او برمی‌آید در این راه دریغ نکرد.

وی افزود: حضرت صدیقه طاهره(س) عفیفه و باحجاب بود، بانوان بزرگوار ما در این دنیای عجیب و پرآشوب باید راه آن حضرت را زنده نگه‌دارند؛ خواهران ما با حفظ حجاب، عفاف، دین‌داری‌شان و با دل در گروی ولایت بودنشان و همچنین با حمایت‌شان از انقلاب شکوهمند اسلامی، راه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها را ادامه خواهند داد. با عنایت این حضرت و اهل بیت علیهم السلام، مشکلات کشور ما به لطف خداوند متعال برطرف خواهد شد.

به گزارش تسنیم، تعزیه‌ سوگواره‌ی «نگین شکسته» از 16 آذر تا 9 دی‌ماه 1401 در سه سانس، ساعت های 17، 19 و 21 اجرا می‌شود. نگین شکسته، حکایت رنج ها و اتفاقات مهم تاریخی پس از رحلت پیامبراکرم (ص) است که کمتر آن را دیده و شنیده‌ایم. پارکینگ رایگان، غرفه ی محصولات فرهنگی، نمازخانه و پذیرایی، از جمله برنامه‌های حاشیه‌ای این تعزیه است.

مجاوران و زائران رضوی، می‌توانند برای تهیه بلیت رایگان این تعزیه، از طریق سایت Aleyasin.com و تلفن پاسخگوی 05191001212 اقدام کنند.

نهمین سوگواره نگین شکسته امسال نیز در مشهدمقدس، میدان هفده شهریور، برج آسمان یک، طبقه سیزدهم برگزار می‌شود.

انتهای پیام/282/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 901522