celen
17 آذر 1401 - 15:36

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: بر واردات زغال باید تعرفه بست

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: وقتی کشور زغال دارد باید تعرفه واردات زغال به کشور اجرایی شده و برای واردات زغال و کک محدودیت‌هایی اعمال شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان ، محمدرضا پورابراهیمی عصر امروز در نشست هم اندیشی فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت با فعالان اقتصادی استان کرمان، با تسلیت فرا رسیدن ایام فاطمیه (س) اظهار داشت: صنعت زغال نیازمند حمایت جدی وزارت صمت است.

وی با بیان اینکه ظرفیت قابل توجهی در حوزه زغال در استان کرمان داریم و حدود هشت استان در کشور درگیر صنعت زغال هستند، افزود: بیش از 1.2 میلیارد تن ذخایر زغال‌سنگ استان کرمان است که در حال حاضر کمترین بهره‌برداری از آن می‌شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه متولی صنعت زغال در وزارت صنعت، معدن و تجارت باید تعیین شود، گفت: در حال حاضر امکان اینکه صنعت زغال را در حوزه قیمت‌گذاری بهبود ببخشیم، وجود ندارد اما می‌توانیم وضعیت را بهتر کنیم.

 

وی با بیان اینکه قیمت‌هایی که شرکت ذوب آهن اصفهان بابت زغال پرداخت می‌کند، معادل یک سوم قیمت جهانی است، ادامه داد: این اتفاق باعث شده که به‌طور متوسط 820 هزار تن زغال و کک واردات انجام شده که بیش از 520 میلیون دلار منابع ارزی از کشور خارج شده است.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه وقتی کشور زغال دارد باید امکانی فراهم کرد که از واردات جلوگیری و صنعت زغال توسعه پیدا کند، بیان کرد: تعرفه واردات زغال به کشور حتماً اجرایی شده و برای واردات زغال و کک محدودیت‌هایی اعمال شود.

وی با بیان اینکه مشوق‌های صادراتی زغال باید دیده شود، افزود: چرا شرکت‌های زغال نباید صادرات انجام دهند در حالی که می‌توانند از این طریق وضعیت خود را بهبود ببخشند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با اشاره به اینکه بیشترین مشکل ما در عدم استفاده از ظرفیت کارخانجات کک‌سازی در کشور است، گفت: ظرفیت کک‌سازی های ما در کشور به میزان واقعی فعال نبوده و حدود 75 درصد ظرفیت کک‌سازی‌ها در کشور خالی است.

وی با بیان اینکه 17 هزار نفر در صنعت زغال کشور مشغول به کار هستند که به راحتی می‌توان آن را تا دو یا سه برابر افزایش داد و اشتغال ایجاد کرد، افزود: خلأ بیمه‌ای حدود پنج هزار نفر از شاغلین در معادن زغال سنگ باید برطرف شود، این افراد می‌توانند بازنشسته شده و نیروی جدید به‌کارگیری شود.

انتهای پیام/511/

 
 
منبع: تسنیم
شناسه خبر: 901764